Madrid

Vzala si gitaru a začala spievať. Z jej hlasu bolo počuť všetky krivdy sveta, dnešné aj minulé. Mohla mať asi 80 rokov, jej duša však bola ešte oveľa staršia.

Viete, ja nemám veľmi rada kostoly a omše. Nemám rada ani cirkev. Nie som veriaci človek a otázkami duchovna sa zaoberám len málokedy. Pracujem však v takej inštitúcii, kde občas na omšu musím a občas aj chcem. Najmä v cudzej krajine. Tie omše, z ktorých je rozumieť iba trocha, majú svoje čaro. Môžete sa odosobniť od obsahu a vnímať iba formu. A to je niekedy celkom pôsobivé. Pokračovať v čítaní „Madrid“

O výchove

Dnes velociraptory domáce vstávali 5.30 ráno. Moje presviedčanie, že teda naozaj by mohli ešte chvíľu spať, nezabralo. Vzala som si ich do postele a tvárila sa, že spím.

„Ejka, počúvaj. Ejka, počuješ? Maminka, neda dudikovu fašku, nam neda.“ Ninka ozrejmila Eliške, čo je dávno jasné, ráno majú dovolené kakao z dudlíkovej ale inak som veľmi nerada, keď si pýtajú piť z nej aj cez deň alebo v noci. Zuby majú predsa len jedny. Pokračovať v čítaní „O výchove“

O ženách, ktoré nás inšpirujú

Stretla som ju v lidli pri pokladni. Vymenili sme si krátky pohľad, šla som vykladať veci z košíka.

„Prepáčte, môžem sa vás opýtať? Nie ste vy náhodou Saša?“

Hneď ako som sa na ňu pozrela druhýkrát, vedela som kto je, veľmi presne. Zvláštne, ako niektorí ľudia ovplyvnia váš život bez toho, aby o tom vôbec vedeli. Ani ona nevie. Poznáte takých učiteľov. Organizujú výlety, akcie, krúžky, olympiády, stretnutia a súťaže. Vo svojom voľnom čase a často úplne nezištne. Menia život deťom a dávajú im nový rozmer. A nevedia o tom. A ona bola presne taká, i keď nebola moja učiteľka. Pokračovať v čítaní „O ženách, ktoré nás inšpirujú“

Karma narodenia

Často premýšľam o tom, ako je určené, ktoré dieťa sa kam narodí. Narodenie sa totiž determinuje osud dieťaťa oveľa viac ako čokoľvek iné. A nie, teraz nemyslím cisársky rez oproti prirodzenému pôrodu. Myslím na prostredie, financie, vzdelanosť rodičov, ich záujmy a povahu.

Hoci o tom často nepremýšľame, prostredie deti ovplyvňuje viac ako si myslíme. Vzdelanie rodičov a ich príjem ovplyvňuje kognitívne schopnosti detí jednak preto, lebo vzdelaní rodičia majú tendenciu robiť lepšie voľby vo výchove, ale aj preto, že s vyšším príjmom klesá stres. Miera rodičovského stresu je takisto faktorom, ktorý ovplyvňuje deti. Ako to? Rodič, ktorý má dostatok príjmov, sa jednoducho môže dieťaťu venovať viac, ako ten, ktorý má prácu, prípadne dve a existenčné starosti. Štúdie ukázali, že deti rodičov v strese majú horšie študijné výsledky, kognitívne schopnosti a pamäť. Pokračovať v čítaní „Karma narodenia“

Plienková dermatitída. Ako na ňu?

Tento článok nie je zvyčajný mama výlev, ani spomienka na Afriku. Je vlastne trošku odborný a chcela by som ním mamám s malými bábätkami uľahčiť život.

Ide o to, že moje deti mali škaredú plienkovú dermatitídu. Že neviete, čo to je? Sú to v podstate zapareniny, ale veľmi škaredé a ťažko sa liečia. Trvalo mi hodnú chvíľu, kým som prišla na spôsob, ako to vyliečiť a baby si prežili naozaj nepekné chvíle. Pokračovať v čítaní „Plienková dermatitída. Ako na ňu?“