O plienkach

Toto je v istom veku dieťaťa celkom citlivá téma, na ktorú existuje milión názorov, blogov, článkov. Všade nájdete rady ako zbaviť dieťaťa plienky, takže tento blog nebude ďalším návodom. Chcela by som vám napísať niečo, čo vám pomôže možno oveľa viac.

Celá tá materská súťaž o to, koho dieťa je lepšie, poslušnejšie, šikovnejšie, ma žeraví do biela. Moje dve deti mohli byť odplienkované už pred pol rokom. Neurobila som to. Som príliš lenivá na to, aby som ich v zime vyzliekala z desiatich vrstiev oblečenia zakaždým, keď si zmyslia, že chcú ocikať trávičku. Som takisto príliš lenivá na to, aby som vstávala v noci vždy, keď sa im práve dá na záchod. A absolútne ma vytáčajú matky, ktoré tvrdia, že majú deti odplienkované v roku. Keď dieťa musíte posádzať na nočník, nepýta sa a má denne aj tri nehody, nie je odplienkované. Ostatné matky sú potom z toho akurát tak na nervy.

Takže takto to bolo u nás: deti sa na nočník pýtajú samé. Nikdy som ich nenútila a nikdy by som to ani nerobila. Verím, že nútiť dieťa sedieť na nočníku znamená neskoršie podvedomé bloky v tejto oblasti. Poznáte tých ľudí, ktorí keď sú neznámom prostredí (na dovolenke, služobnej ceste atď), sa nevedia vytoto? Jop, to sú oni. Netvrdím, že všetci, ale tvrdím, že zbytočne trvať na skorom odplienkovaní je skôr škodlivé ako prospešné.

Neodplienkovávajte deti, ak:

 • Nechcú sedieť na nočníku alebo záchode.
 • Skrývajú sa s plienkou pod stolom a kakajú v súkromí.
 • Nemajú ráno suchú plienku.
 • Nepýtajú sa samé

Všetko má svoj čas, koniec koncov, na záchod budú chodiť ešte celý život. A vám nebude dvakrát príjemné hľadať záchod práve v tých najnevhodnejších momentoch. Áno, zahŕňa to situácie ako napríklad utekať cez celý obchoďák, aj keď ste sa práve dostali na rad v pokladni, kde ste čakali pol hodinu. Lebo dieťa zahlási: „Mamííííííí, vovénko!“ A máte vybavené. A to v Auparku je to ešte vždy lepšie ako v MHD.

Zatiaľ som zažila už všeličo. Kakanie pred dvesto turistami a potom zbieranie výlučkov do sáčku, presne ako po psovi. Ocikávanie trávičky, stromčekov a hovienko v gaťkách. No jo, a mám to naraz dvojmo! To znamená, že sa im určite dá cikať aj kakať úplne naraz. A to zasa znamená, že mám sakra málo rúk.

Takže, pokojne počkajte. Na leto, na ďalšie leto, na škôlku, na to, kým dieťa usúdi samé, že chce. Nie je to hanba. Maturovať s plienkou nebude. Nesilte to a dieťa sa vám odplienkuje aj samé.

 

Zdieľaj

3 komentáre k “O plienkach”

 1. Ahojky,
  tento članok si mi napísala ako z duše, malý sa odplienkoval až v dva a pol roku, presne som riešila, že ho nebudem cez zimu vyzliekať…. a urobil to sám od seba bez silenia a ničoho a aj v noci…. zo dňa na deň… som za to že každé dieťa musí dozrieť…. inak potom môže mať problémy….

 2. Trefne napísané.
  Dieťatko je možné odplienkovať až keď naozaj rozumie, čo sa okolo neho deje a to sa donutením jednoducho nedá.
  Baby veľmi vám fandím, držte sa!

 3. Pravda pravdúca ? tiež som sa vždy trápila tým, že prečo moja dcéra nerobí to, alebo ono ?. A teraz sa aj hanbím, že mi trvalo pokiaľ som pochopila, že nech robím čokoľvek všetko je tak ako má, všetko má svoj čas a vždy to príde vtedy, keď bude naša malá na to pripravená ?. Teraz má 2 roky a 8 mesiacov a odplienkovala sa sama až teraz, pekne sa pýta, alebo ide sama a to som ju ja blbá strkala na nočník už keď mala pol roka, lebo sa to tak má ?.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *