Ako vybrať umelé mlieko pre bábätko

Človek by čakal, že nájde nejaké rozumné porovnanie umelých mliek, zloženia, komfortu bábätiek a podobne, najlepšie od nejakého pediatra, ktorý sa v tom vyzná. Keď som vyberala pre baby umelé mlieko, strávila som na internete hodiny, no slovenskí pediatri asi ešte spia. Preto som si začala čítať o umelých mliekach sama.

Materskému mlieku sa nič nevyrovná, no ak z nejakého dôvodu nechcete alebo nemôžete dojčiť, tak dobrá správa pre vás je, že vaše dieťa prežije umelé mlieko bez ujmy. Pokiaľ ste vyskúšali laktačnú poradkyňu, nonstop prikladanie, cievkovacie a lyžičkové peklo, jedli ste senovku a smrdeli ako zmoknutá vegeta, viete o čom píšem.

Výber umelého mlieka však závisí na mnohých faktoroch, lebo nie každý drobec je úplne bezproblémový a môže vyžadovať mlieka špeciálne, napríklad hypoalergénne, antirefluxné a iné. Tieto predpisuje pediater a tým ušetríte asi polovicu peňazí z ceny mlieka, ktorú vám preplatí poisťovňa.

Výber umelého mlieka je dôležitý, lebo bude nahrádzať dieťaťu to vaše. Preto by malo mať zloženie čo najviac podobné materskému mlieku a prídavné látky, ktoré bábätko potrebuje pre rast a vývoj.
Takýmito látkami sú vitamíny A, C, D, probiotiká alebo prebiotiká, železo a omega3 mastné kyseliny (DHA, ARA).

Na čo si dať pozor pri výbere:

 • Obsah bielkovín v mlieku je veľmi dôležitý. Za optimálny obsah bielkovín sa považuje pomer 1.7g/100ml mlieka, ktorý má aj materské mlieko. Umelé mlieka zvyknú mať tento pomer vyšší, niekedy až nad 2g/100ml, pretože bielkoviny kravského mlieka nie sú také kvalitné ako z mlieka materského. To však podľa najnovších štúdií môže viesť k detskej obezite, cukrovke a iným ochoreniam. Preto je dôležité aby mlieko, ktoré budete dávať deťom malo vysokokvalitné bielkoviny v rozumnom pomere.
 • V prvom roku života majú deti vysokú spotrebu železa, mlieko by malo byť preto obohatené o železo, ale niektoré takéto mlieka môžu spôsobovať zápchu u bábätka. Takže mlieko, ktoré vyberiete, by malo mať dostatok železa, no nespôsobovať brušný diskomfort. Niektoré mlieka zapekajú, iné sú ťažšie stráviteľné a deti z nich vracajú. Nájsť také, ktoré bábätku sadne môže trvať nejaký čas.
 • V prvých dvoch rokoch mozog bábätka stále dozrieva a na to potrebuje a denne spotrebúva omega3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležitou stavebnou zložkou mozgových buniek. Preto sa dojčenecké mlieka obohacujú o výťažky z repkového oleja, ktorý má najpriaznivejší pomer nenasýtených mastných kyselín.
 • Probiotiká a prebiotiká pomáhajú budovať zdravú črevnú flóru a tým prispievajú k imunite detí, keďže črevo, hoci sa to nezdá, je najväčším  imunitným orgánom v ľudskom tele. Nie nadarmo sa vraví, sme to, čo jeme.
 • Niektoré mamy si potrpia na BIO kvalitu mlieka, to znamená z regulovaného hospodárstva s prísne kontrolovaným obsahom pesticídov a iných látok. Avšak aj neBIO mlieka prechádzajú prísnymi kontrolami, takže tu sa nie je veľmi čoho obávať.
 • K rozhodujúcim kritériám patrí určite aj cena. Neplatí nutne, že drahšie mlieka sú aj kvalitnejšie, aj keď povedzme si úprimne, umelé mlieko nie je žiadny lacný špás. U mňa doma ide na kilá :slight_smile:

A ešte dôležité upozornenia:
Neprechádzajte na 2ku mlieko skôr ako má vaše dieťa zavedené dva príkrmy. Veľmi častým omylom mamičiek je, že pokladajú 2ku za silnejšiu a výživnejšiu, no opak je pravdou. Pokračovacie mlieka sú slabšie, nenahrádzajú kompletnú výživu pre deti a preto musia mať zdroje vitamínov a minerálov aj zo zeleniny, ovocia a mäsa. Niektoré štúdie dokonca odporúčajú ostať na prvom mlieku až do konca prvého roka života.

Značku mlieka nestriedajte často, je to pre nevyvinuté obličky dieťaťa veľká záťaž.

Dúfam, že som vám článkom pomohla a poteším sa každému zdieľaniu medzi mamami, ktoré majú rovnaký problém, ako som kedysi mala ja.

Zdieľaj

7 komentárov k “Ako vybrať umelé mlieko pre bábätko”

 1. Dobrý deň,vďaka za užitočné informácie,ktoré v týchto dňoch potrebujem,keďže sa žiaľ zaraďujem k ďalším z nekojacich matiek. Nemôžete napísať konkrétnejšie,ktoré UM by toto spĺňalo,či konkrétne značky tu asi zverejňovať nemôžete.
  Ďakujem,aj za ďalšie super články.

  1. Ja som bola velmi spokojna s Hipp, ale splna ich urcite aj Sunar, Nutrilon. Osobne nemam dobru skusenost s Bebou. Dakujem velmi za precitanie 🙂

    1. Ahoj, nie je to zle, pokial malemu nerobi problem. Moje po nej mali velmi tvrdu stolicu a bolelo ich brusko pri kazdom kakani, takze som bola nutena vymenit….

 2. Aj ja prave riesim zmenu UM,skusame Hipp a som dost nervozna,ci je dobre a ako ho dcerka prijme. Dakujem aspon za tieto informacie,kedze pre nekojace matky nie su ziadne infornacie 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *