Poctivo

Pôvodne som vám chcela napísať článok o tom, ako som do Ománu cestovala a ako ma do krajiny nepustili a ako som si letenku kúpila a vrátila sa naspäť domov. Verím, že ako všetko v živote, ani toto sa nestalo náhodou a malo to tak byť. Mám byť doma s Eliškou, ktorá sa vôbec nemá dobre, mám ísť zajtra na pochod proti tejto vláde, ktorá je symbolom klamstiev, podvodov a nepoctivej práce.

A o tom chcem teraz aj písať. A síce, o nepoctivosti v tvorbe a v detskej móde. Chcem vás poprosiť, aby ste článok zdieľali a pomohli tak mamám sa rozhodnúť, aké veci chcú aby ich deti nosili.

Viete ako to funguje? Niekto vymyslí strih, to nie je vec na hodinku, často sa detské veci navrhujú najťažšie. Sú malé, každú chybu na nich vidno, zapínanie musí byť pohodlné dieťaťu aj mame. Takže, návrhár, väčšinou takisto mama, ktorá chce vec aj predať a tiež musí z niečoho žiť, musí byť tvorivý, venovať tomu čas, chuť a v neposlednom rade aj veľa peňazí.

Táto komunita na Slovensku je pomerne malá, značky by ste spočítali na prstoch ruky. Na podujatiach sa títo predajcovia stretnú a vymieňajú si skúsenosti, informácie, často o dodávateľoch a všeličom možnom. No a potom niekto príde a kúpi si od vás vaše výrobky, tričká, pančuchy, šaty, gate, mikiny. O týždeň alebo pokojne aj o mesiac, nájdete svoj výrobok vo viac či menej identickej podobe v ponuke konkurencie. Vzor aj farba sa totiž dajú zmeniť ľahko. Strih, šitie a materiály sú dôležité.

A ja sa pýtam, milí výrobcovia: Hanba vás nefackuje?

Ako si niekto môže dovoliť ukradnúť výrobok, duševné vlastníctvo a predávať ho pod svojím menom? Určite ste si všimli, že v poslednej dobe vyzerajú veci pre deti stále podobnejšie. A to je presne výsledok tejto nepoctivosti. Na módu treba kreativitu, originalitu a pevnú vôľu. Ak ju nemáte, tak to nerobte.

Ja sa príliš do módy nevyznám. No jedno viem, niektoré značky už svojím deťom nekúpim. A to z jedného jediného dôvodu. Priala by som si, aby na Slovensku bolo viac krásnych kvalitných detských vecí, aby títo ľudia mali z čoho žiť a aby sa mali dobre. Preto to aj píšem.

Poctiví slovenskí výrobcovia, ktorých výrobky kupujem a ktorých stojí za to podporiť sú napríklad:

  • TakiTak kids
  • Mile
  • Moe4kids
  • Koláčová
  • Zuppa a Even

 

Nepoctivých menovať nebudem. Všetci to vidíte, oči máte, posúďte sami. Budem rada, ak mi dáte do komentárov vedieť o ďalších poctivých slovenských značkách, ktoré stojí za to kúpiť.

Podkolienky od Moe4kids

Šaty od Takitak kids

Ikonická turbanka od Popy, dnes už Zuppa a Even

Zdieľaj

4 komentáre k “Poctivo”

  1. Funny Bunny 🐰 mlade kreativne zienky 🙂 sice piskacie tricka uz zazili slavu nejaku tu dobu pred ich piskacim zajom ale ich napady su vkusne hrave a hlavne netuctove 👌

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *