Choroba ruka-noha-ústa. Čo to je?

Choroba ruka-noha-ústa je pomerne bežné detské ochorenie, ktoré postihuje deti v mladšom veku a je rozšírené najmä v detských kolektívoch. Spôsobené je coxackie vírusmi alebo enterovírusmi.

Začína ako obyčajné prechladnutie alebo angína, deti sú obvykle unavené, bolia ich kĺby a svaly, majú horúčku. Po odoznení teplôt sa vyhádžu na rukách, okolo úst, niekedy na nohách a v plienkovej oblasti. Typické sú tiež vyrážky v hrdle, čo spôsobuje jeho bolesť a tým aj odmietanie jedla a tekutín.

Netreba sa zľaknúť, aj keď vyrážky nevyzerajú veľmi pekne. Deti sa niekedy vyhádžu len veľmi málo, výsyp na rukách a okolo úst niekedy pripomína alergie. Takže mnoho mám ani nevie, že takéto ochorenie existuje a deti ho potom roznášajú ďalej.

Pri ochorení sa odporúča nenavštevovať detské kolektívy, dbať na zvýšenú hygienu rúk po veľkej potrebe a celkovo, vyprať všetky obliečky a osobné prádlo. Ochorenie sa prenáša fekálno-orálne, ale aj kvapôčkovým prenosom, preto často ani zvýšená hygiena nepomôže. Kontakt s tehotnými sa tiež neodporúča.

Dobrá správa je (teda relatívne), že do 7-10 dní by malo byť dieťa už úplne v poriadku. Nikto vám ale nepovie, akých je tých 7-10 dní únavných 😀

Nižšie som vám pridala pár obrázkov pre odolnejšie povahy a tiež osobnú skúsenosť, ako prežiť toto ochorenie s dvojičkami.

 

 

V praxi je to tak, že máte tri dni doma dieťa, ktoré neje, je hrozne odporné, nespí, stále plače a ešte sa aj škriabe. No tak nespíte ani vy. Potom keď sa to dieťa začne mať už lepšie a vy si myslíte, že sa konečne vyspíte, bum! Druhé dieťa to dostane tiež. Nerozumiem, prečo dvojčatá nemôžu byť choré naraz ale zásadne po sebe. Tiež nerozumiem, ako som to dala bez alkoholu. A tiež nerozumiem, ale dnes som sa konečne vyspala, juch!

V komentároch, pokojne na fb alebo aj tu, veľmi rada uvítam vaše tipy a triky, čo s chorými deťmi, ako im spríjemniť to, že nemôžu ísť von. Skrátka, aké sú vaše aktivity s chorôbkami. U nás momentálne vedie plastelína, nálepky a lego duplo.

Zdieľaj

3 komentáre k “Choroba ruka-noha-ústa. Čo to je?”

  1. Ja som tiež o tom ani nepočula….len raz známa niečo také spomínala a ja som sa len smiala na tom názve….teraz mi to už smiešne nie je😢priam sa desím takýchto ochorení….dievčatám prajem skoré uzdravenie ❤️

  2. Nás zatiaľ táto “úžasná” choroba obišla. Dúfam, že navždy. Zato sme si dosýta užili iné… ale počas chorôb okrem lega, puzzle, knižiek boli hitom pečenie koláčikov (každé dva dni) ideálne boli linecké kolieska (tie sa v druhej fáze lepili) a medovníky (zdobenie v druhej fáze :). tiež bola zábava netradičné maľovanie. zlepila som papiere do životnej veľkosti dieťaťa a potom som ho na ten papier obkreslila. Obrys si vymaľovali a potom sme ho nalepili na stenu 🙂 🙂
    vykladanie čistého riadu z umývačky a vysávanie tiež bavilo 🙂 🙂

  3. Ahojky, ja mám dvojičky plus jedno dieťa a ochoreli samozrejme všetky tri, ale dvojičky naraz a tie to asi znášali najlepšie a tri dni na to ochorel starší syn, a čuduj sa svete ochorela som aj ja…dokonca som sa aj vyhádzala takže sme to schytali takmer celá rodina 🙂 tiež som netušila, že nejaká takáto choroba existuje …dostali sme ju od syna mojej kamarátky. .. keď boli u nás na návšteve ešte nemal príznaky ale evidentne bol už infekční… takže vždy to môže byť ešte horšie :)))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *